אז מהו תפקידו של שמאי הרכב? המדריך המלא

מילון מושגים לרכב
קל גד שמאים

קל גד שמאים

קל-גד שמאים הינה חברת שמאות רכב וותיקה הפועלת ברחבי הארץ. מהווים סביבת עבודה מהמתקדמות בענף וכל אופן הניהול והטיפול בתיק/באירוע – הן ע"י השמאים המקצועיים והן ע"י צוות המנהלה.

בכל פעם כשאתם נכנסים אל הרכב שלכם, אתם מאחלים לעצמכם נסיעה טובה ובטוחה. המטרה? שתגיעו בשלום אל היעד שלכם. למרות שאתם נוקטים בכל אמצעי הזהירות האפשריים ואתם קשובים לתמרורים, אתם עלולים למצוא עצמכם מעורבים בתאונת דרכים.

במקרה בו גם אתם הייתם מעורבים בתאונה, יהיה עליכם להגיש לחברת הביטוח שלכם הערכה באשר להיקף הנזקים שנגרמו בעקבות התאונה. את הערכת הנזקים לא אתם תעשו, אלא שזהו תפקיד של שמאי רכב.

אז מה שמאי הרכב יכול לעשות עבורכם ומה כולל תפקידו?

  • הערכת מחיר של תיקון הרכב
  • קביעת היקף ההחזר לבעל הרכב
  • לקבוע בכמה ירד ערך הרכב
  • מתן חוות דעת כללית באמצעות דו"ח

שמאות רכב: המשמעות של שמאי מקצועי ומיומן

ענף הרכב של שנת 2019 אינו דומה לענף הרכב של לפני כמה שנים. ממש כמו בכל טכנולוגיה אחרת, גם ענף הרכבים משתדרג והופך משוכלל יותר.

אם צריך לאפיין את הרכבים החדשים של היום, הרי שמדובר על רכבים שחלקם הגדול כולל גם מערכות של מחשוב – מה שמצריך היערכות מחדש בכל הקשור לשמאות רכב. לכן, ישנה חשיבות עליונה לבחירת שמאי מקצועי, שממשיך ללמוד דרך קבע את התחום לרבות: דגמי הרכבים, תקדימים שונים, הערכת שווי לכל דגם וכיוצא בזה.

הבדיקה המתבצעת ברכב היא בדיקה נרחבת – זאת בכדי להבטיח כי הדו"ח שיופק יהיה יסודי. הבדיקה שמבצע השמאי היא בדיקת היקף הנזק שברכב, זאת על מנת לקבוע מהו סכום הכסף שמגיע למבוטח לקבל. הבדיקה מתבצעת גם חיצונית וגם פנימית, כאשר נבדקים לעומק כל חלקי הרכב. מיד לאחר הבדיקה, יכתוב השמאי דו"ח מלא שבו מפורטים כל הנזקים.

מדוע חשוב שהרכב יעבור בדיקה על ידי השמאי לאחר תאונת הדרכים? משום שתאונות דרכים גורמות לירידת ערכו של הרכב, כך שחשוב לדעת כבר בשלב זה מהו היקף הפגיעה ועד כמה הוא ישפיע על מכירת הרכב בעתיד.

מהו תפקידו של שמאי הרכב?


איך בוחרים שמאי רכב?

לשמאי רכב מומלץ ישנם כמה פרמטרים חשובים  – הנה הם לפניכם:

  • לפני הכל: מהי ההכשרה של השמאי? לא כל אדם שלמד על רכב יכול לקרוא לעצמו שמאי. גם אם אתם נבוכים – הבטיחו מעל לכל ספק כי השמאי העומד מולכם אכן למד את המקצוע.
  • ניסיון: כמו בכל ענף אחר בו אתם משלמים לאיש מקצוע שיעניק לכם שירות, גם כאן חשוב מאד הניסיון של השמאי. ככל שהשמאי בעל ניסיון רב יותר, כך הוא יספק עבודה טובה יותר המבוססת על שיקול דעת נכון, על הערכה מדויקת וכו'.
  • הבטיחו כי השמאי חבר באיגוד השמאים. פילטר מסנן זה יכול ללמד אתכם המון על מקצועיות השמאי, כך שאתם יכולים להיות שקטים כי חברתם אל איש מקצוע שעובר השתלמויות, נשאר מעודכן בכל ההיבטים הנדרשים וכיוצא בזה.
  • אובייקטיביות: חשוב מאד שהשמאי שאיתו תעבדו יהיה שמאי אובייקטיבי ונטול אינטרסים. לא אחת נשמעו סיפורים על שמאים שפעלו על בסיס אינטרס לצד מסוים, כך שהדו"ח שהופק היה לא מקצועי ולא הוגן. אל תתפשרו בשום אופן על אמינות ויושרה מקצועית.
תפקידו של שמאי רכב


לצד המקצועיות: חשיבותו של שירות אדיב על ידי השמאי

לאחר תאונת דרכים, נמצאים המעורבים במצב רגשי מעט פגיע. לרוב, ניתן לראות נהגים מעט מבוהלים שכן תאונה אינה דבר שגרתי. לכן, חשוב מאד שהשמאי, מעבר למקצועיות שהינה הכרחית, יהיה גם אדיב, מכיל וסבלני. את השירות מ"קל-גד שמאים" יהיה ניתן לקבל כ-3 שעות מרגע הפנייה – כך שמדובר גם על שירות בזמינות גבוהה.

אולי גם יעניין אותך...